Mogłoby się wydawać, iż mycie zębów jest czynnością prostą i raczej nieskomplikowaną. Jednak choć od dziecka jesteśmy uczeni jak to robić, nie zawsze wychodzi to tak, jak trzeba. Nieprawidłowe przyzwyczajenia przy czyszczeniu prowadzą do rozmaitych problemów z uzębieniem, od nadwrażliwości na pewne grupy pokarmów, aż do poważnych ubytków. Wtedy czeka na nas już tylko ostateczność – czyli fotel w salonie stomatologicznym. O tym, jak tego uniknąć będzie opowiadał dzisiejszy artykuł.

Zdrowa dieta – najlepszy przyjaciel szkliwa

Mycie oraz szczotkowanie nie jest w stanie całkowicie ochronić nas przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nasze zęby. Duże znaczenie ma zrównoważona i zdrowa dieta. Wraz z pełnowartościowymi posiłkami do naszego organizmu dostają się substancje niezbędne do jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Pozwalają one na budowę silnych kości, zdrowych tkanek i pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji. Zęby, by były mocne potrzebują między innymi stałych dostaw składników pokarmowych oraz minerałów. Niestety nie znajdziemy ich zbyt dużo w jedzeniu z fastfoodów czy też w słonych przekąskach.

Dlatego też w naszej diecie musi znaleźć się sporo miejsca na warzywa i owoce oraz na produkty bogate w wapń i inne minerały. Najlepiej by były to sery, jogurty naturalne oraz potrawy sporządzane na ich bazie. Nie oznacza to oczywiście, iż należy całkowicie zrezygnować ze słodyczy lub innych przysmaków. Zalecana jest daleko posunięta równowaga, gdyż zbyt mocne odchylenie w jakąkolwiek ze stron może mieć dla nas przykre konsekwencje.

Produkty takie jak soki, słodycze oraz inne bogate w cukry lub skrobię, przyczyniają się do wzrostu produkcji kwasów przez znajdującą się w jamie ustnej florę bakteryjną. Jest to przyczyna uszkodzenia szkliwa, z czym nie poradzi sobie nawet najdokładniejsze szczotkowanie. Dlatego też warto ograniczyć tego rodzaju przekąski i natychmiast po ich spożyciu umyć zęby, by wypłukać resztki pokarmu i powstrzymać rozwój szkodliwych dla szkliwa zębów substancji.

Szczoteczka do zębów – jaką wybrać

Jeżeli chodzi o kwestię wyboru szczoteczki do mycia zębów, to jest sprawa bardzo indywidualna. Jednak są pewne kryteria, na które warto zwrócić uwagę, przed dokonaniem zakupu. Po pierwsze ważny jest sam rodzaj szczoteczki. Na rynku dostępne są manualne, elektryczne oraz soniczne szczoteczki do zębów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak za najbardziej skuteczne uznawane są te ostanie.

Soniczna szczoteczka za pomocą fal dźwiękowych wprawiana jest w drgania, dzięki którym powierzchnia zębów jest bardzo dokładnie czyszczona. Nawet w trudno dostępnych miejscach, tam, gdzie tradycyjne i elektryczne modele nie dają sobie rady. Polecane są one zwłaszcza osobom z delikatnymi dziąsłami, gdyż ich stosowanie nie powoduje krwawienia.

Zarówno elektryczne, jak i soniczne szczoteczki są w stanie w krótkim czasie wyszczotkować dokładnie, znacznie większy obszar niż tradycyjna szczotka manualna. Dlatego też warto zadbać o to, by zwłaszcza dzieci z nich korzystały. Są one bowiem bezpieczne, skuteczne i pozwalają na dokładne umycie w szybkim czasie. A jak wiadomo, dzieci bywają podczas mycia zębów bardzo niecierpliwe.

Pasta do zębów oraz płyn do płukania

Drugim podstawowym elementem zestawu do utrzymania higieny jamy ustnej jest oczywiście pasta do zębów. Na rynku możemy wybierać z dziesiątek, jeżeli nie setek marek. Jednak logo na opakowaniu ma drugorzędne znaczenie, a baczną uwagę powinniśmy zwrócić na skład pasty.

Najważniejszym składnikiem jest oczywiście fluor, który zapobiega powstawaniu próchnicy. Zabezpiecza on także szkliwo przed działaniem wcześniej opisywanych kwasów. Niestety nie jest on obecny we wszystkich pastach. Dlatego też wybierajmy te, w których znajdują się składniki takie jak fluorek sodu, monofluorofosforan sodu, fluorek cynawy oraz aminofluorki. Warto wiedzieć, że zbyt duża dawka fluoru może zaszkodzić, nie powinna ona przekraczać dziennie 1500 ppm, czyli części na milion.

Natomiast płyn do płukania zębów nigdy nie może zastąpić pasty. Powinno się go stosować tylko jako uzupełnienie. Pozwala on na wypłukanie wymytych już zębów i usuniecie mniejszych zanieczyszczeń, a także zapewnia świeży oddech.

Co jeszcze poza myciem

Dbanie o zdrowe i mocne zęby to nie tylko regularne i prawidłowe szczotkowanie. Bardzo ważna jest także nitka dentystyczna. Pozwala ona na czyszczenie przestrzeni gdzie ani pasta, ani szczotka, a tym bardziej płyn się nie dostaną. Przestrzenie między zębami często stają się oazą dla resztek jedzenia, a te z kolei pożywką dla bakterii. Dlatego też nitka dentystyczna powinna być używana zaraz po posiłku, by jak najszybciej odciąć florę bakteryjną od świeżego pokarmu.

Poza stosowaniem wszystkich wspomnianych produktów powinniśmy co najmniej dwa razy w roku odwiedzać stomatologa. Takie regularne wizyty pozwalają na bieżąco oceniać stan uzębienia. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie prawidłowo dbać o zęby i zapewnić sobie kompletny i śnieżnobiały uśmiech.