Spis treści:

Słynące z zachowywanej przez lata wyjątkowo pięknej cery Koreanki największą wagę przykładają do jej regularnej i starannej pielęgnacji. Rutyna pielęgnacyjna powinna stać się również naszym zwyczajem, jeżeli chcemy dłużej cieszyć się odpowiednio nawilżoną, elastyczną i napiętą skórą. Jakie tajemnice koreańskiej pielęgnacji skóry twarzy warto przejąć dla siebie?

Regularna pielęgnacja - tajemnica pięknej cery

Zgodnie z zaleceniami koreańskiej pielęgnacji, powinno codziennie wykonywać się aż 10 etapów jej oczyszczania, masowania i nawilżania. Nie musimy aż tak wielkie wagi przywiązywać do każdego z nich, ale warto pamiętać, że codzienne oczyszczenie skóry na twarzy wieczorem i rano, tonizowanie jej odpowiednimi produktami, a następnie zastosowanie dobranych do indywidualnych potrzeb kremów nawilżających zapewni jej piękny i zdrowy wygląd. Nawet wracając bardzo późno, musimy pamiętać o zmyciu z twarzy makijażu i zanieczyszczeń, które osiadają na niej przez cały dzień. Wieczorne oczyszczanie jest szczególnie istotne, ponieważ nocny wypoczynek umożliwia odpowiednią, intensywną regenerację i lepsze wchłanianie przez komórki skóry zastosowanych produktów. Z kolei rano warto usunąć ze skóry na twarzy warstwę wydzielanego sebum i przygotować cerę pod nałożenie makijażu, który będzie dzięki temu dłużej się trzymał.

Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?

Makijaż oraz zanieczyszczenia ze skóry twarzy w trakcie wieczornej pielęgnacji usuwamy, używając do tego celu specjalnych, łagodnych środków kosmetycznych. Mogą to być:

  • olejki,
  • mleczko do demakijażu,
  • tonik do demakijażu
  • płyn micelarny.

Nakładamy tonik do demakijażu, mleczko do demakijażu lub olejek na wacik lub gąbeczkę i lekko masując okrężnymi ruchami skórę twarzy, usuwamy tusz, podkład, puder i inne kosmetyki, które zostały nałożone na nią rano. W kolejnym etapie możemy również zastosować środki myjące z użyciem wody, jak:

  • żele do twarzy,
  • mydło - jeżeli nasza skóra dobrze reaguje na jego użycie i nie jest po nim ściągnięta czy przesuszona.

Żele do twarzy lub mydła pozwalają na usunięcie pozostałych resztek kosmetyków, co powoduje, że skóra staje się przyjemnie odświeżona i delikatnie napięta.

Odpowiednia pielęgnacja twarzy nie może obyć się również bez bardziej intensywnego oczyszczania, które zapewnia nam peeling do twarzy. Warto również stosować go regularnie, zazwyczaj dwa dni w tygodniu, robiąc pomiędzy nimi przerwę na regenerację skóry. Peeling do twarzy usuwa skutecznie martwe komórki naskórka i powoduje, że skóra staje się bardziej miękka, nabiera przyjemnego kolorytu, a używane kosmetyki pielęgnujące, jak maseczki do twarzy czy krem do twarzy lepiej wnikają w głąb skóry, odżywiając ją bardziej intensywnie i dając lepszy efekt finalny.

Tonizowanie skóry

Dla Koreanek istotny jest także etap tonizowania skóry, który przywraca jej właściwe pH i w widoczny sposób zwęża pory skóry. Codzienna pielęgnacja twarzy powinna więc obejmować delikatne przemycie tonikiem do twarzy cery, a nawet lekkie wklepanie niewielkiej jego ilości w skórę na twarzy, szyi i dekolcie. Dzięki temu cera będzie lepiej nawilżona i odżywiona, również przygotowana pod nakładanie kremu nawilżającego, podkładu i kosmetyków kolorowych.

Odpowiednie kremy nawilżające i pielęgnujące cerę

Niezbędnym kosmetykiem na półce każdej kobiety chcącej zadbać o swoją cerę jest także krem do twarzy, najczęściej nawilżający, choć w niektórych, indywidualnych przypadkach konieczne jest wybranie innego jego rodzaju. Do skóry mającej tendencję do wysuszania niezbędne będzie więc stosowanie kremów lekko natłuszczających, a z kolei przy cerze mieszanej lub tłustej warto używać kremów nawilżająco-matujących, zapobiegających nadmiernemu świeceniu się skóry zwłaszcza w tzw. partiach T (czoło, nos i broda, w których zazwyczaj wydziela się więcej sebum). Krem lekko wklepujemy w skórę i zanim nałożymy na nią kolejne kosmetyki, czekamy aż do końca się wchłonie. Na tak nawilżoną cerę twarzy znacznie lepiej będzie nakładać makijaż rano.

Intensywna pielęgnacja - maseczki do twarzy

Jeżeli starczy nam czasu, najlepiej dwa razy w tygodniu możemy również zafundować naszej twarzy kosmetyczne spa, nakładając na nią odpowiednie maseczki. Zawierają one skoncentrowaną ilość odżywczych, nawilżających czy w inny sposób pielęgnujących składników, które w krótkim czasie dają bardziej widoczny efekt. Obecnie na rynku mamy do wyboru liczne maseczki w różnych formach: nakładane bezpośrednio na skórę, suche glinki, które należy rozmieszać z wodą czy cieszące się ogromną popularnością ze względu na wygodę - maseczki w płachtach. Niezależnie od ich formy, decydujmy się na maseczkę, która zapewni naszej skórze najlepszą pielęgnację: nawilżenie, lekkie natłuszczenie i odżywienie czy zmatowienie i zwężenie porów. Pozwoli nam to na długo cieszyć się pięknym wyglądem skóry.